Posted inGenel

E-Ticarete Nereden ve Nasıl Başlanır?

E-ticarete nasıl ve nereden başlanır sorusu bugünlerde, tüketicilerin online alışveriş alışkanlıklarının değişmesi ile birlikte birçok kişinin aklına gelmekte. Başlangıç sürecinde nelere dikkate edilmeli ve üzerinde karar verilmesi gereken konular nelerdir sorusunun yanıtlarını sizinle paylaşacağız.

E-ticarete nasıl başlanır?

Öncelikle hangi ürünü satacağınıza karar verin!

E-ticarete nasıl başlanır sorusunun ilk adımı hangi ürün ya da ürünleri satacağınıza yanıt vererek başlamanız gerekiyor. Satışa sunacağınız ürünlere göre, iş modeliniz, kullanacağınız altyapı ve şirket isminiz değişiklik gösterecektir. Bu sebeplere istinaden internet üzerinden satmak istediğiniz ürünleri araştırarak, online satın alma platformunda bu ürünlerin ne kadar talep göreceğini veya görmekte olduğunu analiz ederek, sizin için ideal olan ürünleri belirleyin.

Öncelikle şirket adınızı ve alan adınızı(domain) belirleyin!

Satışa sunmak istediğiniz ürünlere karar verdikten sonra, şirketinizin ismini ve domain adınızı da belirlemeniz gerekiyor. Şirket isminiz sattığınız ürünlerle ilgili olmak zorunda değil. Buna istinaden yaratıcı ve farklı seçimlere de yönelerek, özgün isimler de düşünebilirsiniz. Şirket isminize karar verirken, internet araştırmaları yaparak, düşündüğünüz isimlerin daha önce kullanılıp kullanılmadığını araştırmanız da önemli. Bunun yanı sıra bu seçtiğiniz isimler için domain alan adı aramaları yaparak, web site adreslerinin de kullanılıp kullanılmadığını da kontrol etmeniz oldukça önemli. Aşağıdaki rehberlerimizde bu konular hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz.

Şirket kurulumu

İnternet üzerinden online olarak satış yaptığınızda, vergi mükellefi olursunuz ve internetten online satış yapmak için bir şirket sahibi olmanız gerekiyor. Şirket adına ve sektörünüze karar verdikten sonra şirket kurulumu için başvuru yapmanız gerekiyor. Bu süreç itibariyle bir mali müşavir ile anlaşarak, yönlendirmelerini baz alarak bir şirket kurabilirsiniz. Şahıs veya limited şirketi kurarak da internetten satış yapabilirsiniz. Sanal POS kurulumlarını yapabilmek için de bir şirkete ihtiyacınız olduğunu unutmayın!

E-ticaret için kullanağınız altyapı seçimi

Alan adınızı seçtikten sonra, e-ticaret siteniz için hangi alt yapıyı kullanacağınıza geçebilirsiniz. Bu kararı verirken farklı alternatifleri gözden geçirmeniz gerekecekitir. Satacağınız ürünlere ve ihtiyaç duyduğunuz kapasiteye göre farklı bir altyapı seçmeniz gerekir.

Ücretsiz alt yapı seçenekleri ile e-ticaret sitenizi kurabileceğiniz gibi bir ajans veya bir yazılımcı ile çalışarak kendinize özel bir site tasarımı yaptırabilirsiniz. Ücretsiz yazılımlar, maliyet konusunda düşük olsa da, sadece başlangıç için çözümler sunar ve kapsamlı bir tasarım yapmak istediğinizde, altyapınızı geliştirmek için 3. parti eklentiler kullanmanız gerekir ve bunların da maliyetleri değişiklik göstereceği için ön göremediğiniz maliyetler ortaya çıkabilir. Bunun yanı sıra ücretsiz çözümleri kullanırken, kodlama ve tasarım bilgisine de ihtiyaç duyabileceğinizi de unutmamalısınız.

Kendinize özel bir site yaptırmak istediğinizde taleplerinize ve sitenizin kapsamına göre maliyetler değişiklik gösterecektir. Bununla birlikte özel yazılımların hazırlanması da uzun süre gerektirebilir. Sitenin kapsamına ve istenen özelliklere göre ve ayırdığınız bütçeye göre sitenin tamamlanması birkaç ay sürebilir.

Bir diğer yöntem ise hazır e-ticaret altyapı paketlerini kullanmaktır. Hazır altyapı çözümleri size, arasından seçebileceğiniz birden fazla farklı tasarım sunmanın yanı sıra e-ticarete başlarken ve sonrasında işinizi büyütürken de ihtiyacınız olan çözümleri tek bir paket altında sunar. Böylelikle maliyetlerinizi önceden belirleyebilirsiniz. Kodlama ya da tasarım bilgisine ihtiyaç duymadan, kullanımınıza hazır bir şekilde sunulur.

Başlangıçta alt seviye paketlerle başlayarak giderlerinizi düşük tutabilir ve zaman içerisinde işinizi büyüttüğünüzde, paketinizin kapsamını artırarak, ihtiyacınız olduğunu düşündüğünüz diğer özelliklere de kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Böylelikle site tasarımı ve bakımı ile ilgilenmeden doğrudan işinize odaklanarak internetten satış yapmaya başlayabilirsiniz.

E ticaret nereden ve nasıl başlarım diyenler, İdeaSoft akıllı e-ticaret paketlerini inceleyerek, ihtiyaçlarına uygun çözümleri bularak, kendi online mağazalarını hemen kurup internetten satışa başlayabilirler. Dilerseniz ideasoft alt yapısından 15 günlük demo talebi oluşturarak hizmetlerini denemeye başlayabilirsiniz.

Farklı bir alt yapı seçeneği olarak da, Ticimax e-ticaret paketlerini de inceleyebilirler.

Logo ve diğer grafik tasarım çalışmalarınızı yapın

Markalaşma ve marka konumlandırma çalışmalarınız için şirketinize ait bir logonuzun olması da önemli. Bu süreçte işinizi ve şirketinizin kalitesini iyi bir şekilde yansıtacak logo yaptırmanız, markanızın akılda kalıcılığını da artırmak için önemlidir. Markalaşma sürecinde ihtiyacınız olan grafik tasarım ve logo çalışmalarını da kendiniz hazırlayabileceğiniz gibi grafik tasarımcılarla da çalışarak yaptırabilirsiniz

Kullanıcı deneyimi odaklı tasarımınızı yapın

Logo ve grafik tasarım çalışmalarınızı yaptıktan ve altyapı seçiminizi tamamladıktan sonra e-ticaret sitenizin tasarımını da yapmaya başlayabilirsiniz. Ücretsiz sunulan tasarımlar ya da size özel bir yazılım seçimi kullanırken, tasarımınızın modern ve kullanıcı deneyimi açısından olumlu sonuçlar veren bir tasarım olmasına özen gösterin.

Hazır e-ticaret paketlerini kullanıyorsanız, size birçok farklı site tasarım şablonunu hazır olarak sunulacaktır. Bu seçenekler arasında marka kimliğinize en uygun olanını seçerek, tasarım süreciyle ilgilenmeden doğrudan tasarımınızı sitenize uygulayabilirsiniz.

Doğru tedarikçileri bulun

E ticarete nasıl ve nereden başlarım sorusunu soranların gözden geçirmeleri gereken konulardan biri de ürün tedariğidir. Ürün tedariğinizi düzenli olarak sağlayabilmeniz, stoklarınızı güncel tutarak satışlarınızı düzenli olarak sunabilmenize olanak tanır. Birden fazla tedarikçi ile çalışmak hem işinizi hemde stoklarınızı güvenceye alacaktır.

Reklam ve pazarlama stratejilerinizi belirleyin

Satış için gereken tüm alt yapıyı oluşturduktan sonra artık ürünlerinizi ve markanızı pazarlamanız gerekmekte. Bu süreçte de reklam ve dijital pazarlama çalışmalarına yönelmeniz önemlidir. E-ticaret sitenizin tanıtımını yapmadan, tüketicilere ulaşmanız günümüzde mümkün değildir. Bu sebeple de çok kanallı bir pazarlama ve reklam stratejisi oluşturmanız gerekir.

E ticarete nereden ve nasıl başlarım sorusuna yanıt ararken, pazarlama stratejileri üzerine de çalışmanız gerekir. Marka bilinirliğinizi nasıl bir şekilde artırabileceğinizi de öğrenmeniz önemlidir.