Posted inGenel

E-Ticaret Nedir? Avantajları Nelerdir?

E-Ticaret Nedir?

İçinde bulunduğumuz dijital dünyada son zamanlarda en çok tercih edilen seçenek haline gelen e-ticaret avantajlarını inceledik. Siz de e-ticaret ile ilgileniyorsanız yazımıza mutlaka göz atın derim!

E-ticaret, internet üzerinden hizmet veya mal alım satımı ile satışı tamamlamak için para ve veri aktarımına verilen genel isimdir. E-ticaret genel itibariyle fiziksel ürünlerin online satışını gerçekleştirmektir. Yanı sıra internet aracılığıyla gerçekleştirilen her türlü ticari işlemi de içinde barındırır. Birbirinden bağımsız çalışanlar, küçük veya büyük işletmeler gibi herkes ürün ve hizmetlerini geniş ölçekte online satma imkanından yararlanabilir. E-ticaretin de baktığınızda birçok modeli bulunmaktadır. Değişen satıcı ve alıcı tarafların üzerine temelde dört e-ticaret modelinin de olduğu söylenebilir. Gelin bunlara hep birlikte göz atalım.

E-ticaret Modelleri Nelerdir?

  • İşletmeden Tüketiciye (B2C)

İşletmeden tüketiciye gelişen e-ticaret modeli, bir işletmenin bireysel bir tüketiciye hizmet veya ürün satışını ifa etmektedir. Hemen hemen tüm sektörlerde oldukça yaygın kullanılan bir e-ticaret modelidir.

  • İşletmeden İşletmeye (B2B)

İşletmeden işletmeye e-ticaret modeli, bir işletmenin kendinden başka bir işletmeye hizmet veya ürün satması durumunu ifade etmektedir. Bir işletmenin kendinden başka sektördeki bir işletmeden ihtiyacı olan bir hizmet veya malı tedarik etmesi buna örnek olabilir. Ayrıca aynı sektörde olan işletmelerin de birbiriyle alışverişi söz konusu modele örnek olabilir.

  • Tüketiciden Tüketiciye (C2C)

Tüketiciden tüketiciye e-ticaret modeli son zamanlarda yaygınlaşan ve oldukça fazla tercih edilen bir türdür. Her ikisi de tüketici olan taraflardan birinin alıcı birinin satıcı olması durumudur. Buna en uygun örnek ikinci el eşyaların online platformlardan kendine alıcı bulması olacaktır. Ayrıca el yapımı ürünlerini satan kişiler de örnek gösterilebilir.

  • Tüketiciden İşletmeye (C2B)

Tüketiciden işletmeye e-ticaret modelinde satıcı taraf tüketici iken alıcı taraf işletme olmaktadır. Bu modele bir örnek sunacak olursak eğer fotoğraf çeken birinin fotoğraflarını lisanslayarak satması verilebilecek örnekler arasındadır. Serbest yazarlar, danışmanlar gibi birçok örneği bulunmaktadır.

E-ticaret içerisinde duyma olasılığınız yüksek olan terimler de aşağıdaki gibi sıralanabilir:

Perakende: Bir işletmenin herhangi farklı bir aracı olmadan doğrudan müşteriye satış için sunduğu ürünlerdir.

Toptan Satış: Bir ürünün toplu satışını ifade eder. Genellikle toptan satın alınan ürünler, sonrasında perakende olarak doğrudan tüketiciye satılmaktadır.

Dropshipping: Üçüncü bir kişi tarafından üretilen ve tüketiciye sevk edilen bir ürünün satışını ifade eder.

Abonelik: Bir hizmet veya ürünün tekrarlı ve düzenli bir biçimde otomatik olarak satın alınmasıdır.

Fiziksel ürünler: Satışı yapıldıkça stoğunun güncellenmesini gerektiren ve siparişin fiziksel olarak da müşterilere gönderilmesini gerektiren maddi değer içeren mallardır.

Dijital ürünler: Stoğunun yenilemesini gerektirmeyen indirilebilir dijital ürünlerdir. Örneklendirecek olursak şablonlar, kurslar veya kullanılması için lisanslanması gereken ürünlerdir.

Hizmetler: Bir bedel karşılığında edinilebilen becerilerdir. Hizmeti sağlayan kişinin belirlenen ücret karşılığında satın alınabilmektedir.

Kitle Fonlaması: Satıcıların, ürünlerini piyasaya sunabilmek için başlangıç sermayelerini arttırmasına olanak tanır. Yeterli sayıda talep alındığında, ürün oluşturulup gönderilir.

E-Ticaretin Avantajları Nelerdir?

  • Kolaylık

E-ticaret tüm satın alma işlemlerini sunduğu avantajlar ile birlikte daha kolay ve hızlı satın alınabilir hale getirir.

  • Müşteri Deneyimi ve Kişiselleştirme

E-ticaret online satış ortamı hizmet ve ürünlerin kişiselleştirilmesine olanak tanır. Yanı sıra tüketicilere ilgilerini çekebilecek farklı ürün ve hizmetler için de öneriler sağlar. Kullanıcı deneyimi odaklı yapılan hamleler oldukça iyi sonuç verir.

  • Küresel Pazar

E-ticaret ile tüketici ve üretici arasındaki mesafeler ortadan kalkar. Online satış ile dünyanın her yerinden müşterilere hizmet sağlanır.

  • Uygun Maaliyet

E-ticaret bir web sitesi veya uygulama üzerinden gerçekleştirilebildiği için başlangıç maliyeti ile çevrimiçi bir mağazalar açabilir. Alabileceği en az personel sayısı ve uygun bir bütçe ile maksimum kâr elde edebilir.

Günümüzde e-ticaret fiziksel olarak devam etse de çoğu işletme fiziksel varlıklarının yanında dijital varlıklarını oluşturmaktadır. E-ticaret mecrası geniş ölçekli bir alandır. Günümüzde her satıcı bu alanda bulunmayı tercih etmektedir. Yanı sıra alıcılar da ulaşım kolaylığı için e-ticaret yoluyla satın alma işlemlerini gerçekleştirmektedir. E-ticaret an itibariyle ekonomide en hızlı büyüyen endüstrilerden biridir. Türkiye’de 2020 yılı itibariyle e-ticaret hacminin yüzde 66 artış gösterdiği bilgisini de göz önünde bulunduracak olursak, e-ticaret endüstrisinin önemi daha da net anlaşılacaktır.

E-ticaret için responsive uyumlu web sitesinin önemine değindiğim yazıma da link üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.