Posted inGenel

Başarılı Bir E-Ticaret Sitesinde Olması Gereken 5 Temel Özellik

Son yıllarda kullanımı gittikçe yaygınlaşan online e-ticaret siteleri kullanıcılarına zahmetsiz ve kolay bir alışveriş deneyimi, site sahibine ise dünyanın her yerindeki potansiyel müşterilerine ulaşma imkânı sunuyor. Online satış grafiğini artırmak ve e-ticaret sitesinin etkili ve başarılı olması için 5 temel özelliğin sitenizde kurgulanmış olduğundan emin olun.

1. E-ticaret Sitenizin Tasarım Özellikleri

Geleneksel ticaret içerisinde mağaza ne kadar önemliyse e-ticaret için de internet sitesi o kadar önemli. E-ticaret sitenizin tasarımını yaparken veya yaptırırken müşterilerinizin taleplerini ve sitenizi nasıl daha kolay kullanabileceklerini göz önünde bulundurmanız gerekiyor. Yapılan araştırmalar sonucu e-ticaret müşterilerinin kullanımı kolay sitelerden daha çok alışveriş yaptığını kanıtlıyor. Web site tasarımınızın ziyaret edildiğinde göze hoş görünmesi, renk uyumu, eklenecek kategorilerin müşterilerinizin ilgisini çekmesi ve site üzerinden kolay alışveriş yapmaya yönelmesi açısından önemlidir.

Anasayfa Tasarımı

E-ticaret sisteminin en önemli avantajı tüm dünyayı pazar haline getirmesidir. Eğer müşteri kitlenizi büyütmek ve potansiyel müşterilierinizi satın almaya yönlendirmek istiyorsanız mutlaka farklı dil seçenekleri kullanın.

Doğru şekilde kategori ağacı oluşturmak ziyaretçilerinizin aradıkları ürünü kolay ve hızlı bulmalarını sağlar. Sitenin en üst kısmına arama motoru da ekleyebilirsiniz.

Müşteri üye ol – üye girişi butonu sitenizde kullanım kolaylığı sağlar. Böylece müşteriniz e-ticaret siteniz üzerinden farklı bir zaman diliminde de alışveriş yapmak istediğinde ödeme bilgilerini, adresini ve kendisine ait diğer bilgileri tekrar tekrar girmek zorunda kalmaz.

2. Ürün Detayına Geniş Yer Verin

E-ticaret siteniz üzerinden satış yapmak için ziyaretçilerinize sunduğunuz bilgilerin anlaşılır, doğru ve yeterli olması gerekir. Sunduğunuz ürün ya da hizmetle ilgili açıklayıcı ve farklı açılardan ürün tanıtan fotoğraflara, kullanım alanlarına, ürün detayının tanımına yer verin. Müşterileriniz, satışını yapmakta olduğunuz ürüne gerçekten ihtiyaç duyduğunu düşünürse satın alır. Buna istinaden müşterilerinize ürününüze neden ihtiyacı olduğunu anlatabilecek tanımlar ve ayrıntılarla hitap edin.

Kullanacağınız fotoğraflarının satışa çıkardığınız ürününün gerçekte olduğu gibi göstermesine ve çekimin kaliteli olmasına dikkat edin. Yanı sıra fotoğraflara zoom yani yakınlaşma özelliği eklemeniz de yararlı olabilir. Bu sayede potansiyel müşterileriniz ürüne dokunma ve hissetme ihtiyaçlarını zoom özelliği ile tatmin ederek ürünü almaya yönelir.

Ürün Sayfası

Ürün açıklamalarına ürünün ya da sunmuş olduğunuz hizmetin müşterilerinize nasıl teslim edileceğini, teslimat koşullarını zamanı da belirterek ekleyin. Müşterilerinizin merak etmesi muhtemel tüm soruları bu kısım içerisinde yanıtladığınızdan emin olun.

E-ticaret web sitenizi gün içerisinde binlerce kullanıcı ziyaret ediyor olabilir. Ancak satış durumunuzda artış yoksa ve site ziyaretçileriniz sunmuş olduğunuz ürün ya da hizmetleri satın almıyorsa e-ticaret siteniz amacına ulaşmamış demektir. Potansiyel ziyaretçilerinizi müşteriye çevirmek için ana sayfanız üzerinde “call to action” yani kullanıcıyı satışa yönlendirmek için indirimler, özel teklifler (ücretsiz kargo, aynı gün kargo, belirli süreli indirimler) gibi bilgileri paylaşın.

3. Müşterileriniz ile İletişimde Kalın

Sitenizi ziyaret eden kullanıcılarınızın sizinle iletişime geçebileceklerini ve merak ettikleri soruları ya da sorunları size hızlıca ulaşabileceklerini düşünmeleri ürünü daha güven odaklı satın almalarını sağlar. Müşteri ilişkilerini kolaylaştırmak ve geliştirmek için sitenizde müşterilerinizin size soru yönlendirebileceği, önerilerini veya şikayetlerini aktarabileceği şekilde iletişim sistemi kurgulayın.

Online siteler üzerinden alışveriş yapan müşterilerin %55’i şunu dile getiriyor: “Online e-ticaret sitesi üzerinden alışveriş yaparken önem verdiğim detaylardan biri, aklıma takılan soruyu anında sorup destek alabileceğim bir canlı sohbet özelliğinin olması.”

4. Kolay Ödeme Sistemi Kurgulayın

Online e-ticaret sitenizde ürün detaylarını, teslimat koşullarını detaylı ve açık bir dille anlatmış olabilirsiniz. Müşteri potansiyeli olan adaylarınız siteniz üzerinden ödeme yaparak ürünü satın almadan gerçek bir müşteri olamaz. Bunu baz alarak mümkün olduğunca kolay ve hızlı işleyen ödeme sistemleri kurgulamanız gerekir. Tek tıkla ödeme, kolay ödeme gibi avantajlar sağlayarak müşterinizin dikkatini çekebilir, kolay ödeme sistemi sayesinde ziyaretçilerinizi müşterilere dönüştürebilirsiniz.

Kolay Ödeme Sepeti

5. Ürün Yorum ve Derecelendirme Sekmesi Ekleyin

E-ticaret sitenizi ziyaret eden kullanıcılar hizmetlerinizi daha önce satın almış kullanıcıların yorumlarını ve değerlendirmelerini dikkate alırlar. Bu sebeple siteniz üzerinde, eğer mümkünse her ürün ya da hizmetin sayfasına yorum ve değerlendirme kısmı ekleyin. Böylelikle hizmetten memnun kalan müşterilerinizin yorumları sayfanızda her kullanıcı görülür ve satılan ürünleriniz bir nevi kendi reklamını yapabilir. Almış olduğu ürün veya hizmetten memnun kalmayan müşterilerinizin memnuniyetsizliğini gidermek adına adımlar atın ve bu tarz yorumlara sorunun neden kaynaklandığını, ve nasıl düzelteceğinizi yazarak geri dönüş yapın. Bu sayede potansiyel müşterileriniz işinizle ve müşterilerinizle ne kadar ilgili olduğunuzu görebilir.

Kullanıcı deneyimi odaklı tasarımın önemini Responsive Web Site Neden Önemli? blog yazımdan inceleyebilirsiniz.